Sınav Sonucu Tercih Robotunun Avantajları

Tercih robotu, siz değerli öğrenciler için puanınıza göre yerleşebileceğiniz en iyi önlisans ve lisans programlarını sizlere sunan bir elektronik yazılımdır. Sınav sonuçlarınız açıklandıktan sonra tercih robotu kullanarak sistemin veri tabanında bulunan ülkenin bütün üniversitelerinde yer alan bütün bölümlerin daha önceki yıllarda aldıkları taban puanları görebilir ve sizin puanınıza uygun yerleşebileceğiniz bölümlerin listesini alabilirsiniz.

Tercih robotunun avantajları nelerdir?

Tercih robotu ile zahmetsizce yaptığınız puan ile yerleşmek istediğiniz puan türü üzerinden muhtemel yerleşebileceğiniz bölümleri görür ve bu bölümler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

Tercih robotu kullanımı oldukça basit bir işlemdir. Öncelikli olarak sınav sonucunuzu bilmeniz ve tercih robotu üzerine sınav sonuçlarınızı puan türlerine göre ayrı ayrı girmeniz gerekir. Bu işlemden sonra tercih robotu üzerinden hangi puan türü üzerinden yerleşmek istediğinizi seçerek yalnızca o puan türü üzerinden tercih yapabileceğiniz, sizin puanınıza uygun bölümleri görebilirsiniz. Yerleşmek istediğiniz puan türünü seçmezseniz size bütün puan türleriniz üzerinden yerleşebileceğiniz bölümler sunulacaktır. Bu aşamada yerleşmek istediğiniz şehirleri de seçerek daha dar alanda sorgulama yapabilirsiniz.

Tercih robotunu kullandıktan sonra karşınıza gelecek olan üniversite bilgileri üzerinden hareket ederek tercihlerinizi şekillendirebilirsiniz.

Önlisans programına sınavsız geçiş yapacaklar için tercih robotuna başarı puanınız, şehriniz, okul türünüz gibi bilgileri girerek, şehriniz ve yakınlarında yerleşebileceğiniz üniversiteleri görebilir ya da tüm ülkedeki önlisans programlarını çıkartabilirsiniz.

Tercih Robotu Türleri Nelerdir?

Tercih robotu kendi içerisinde türlere ayrılır, bunlar şöyle sıralanabilir;

  • 1- Lisans Programı Tercih Robotu
  • 2- Önlisans Programı Tercih Robotu
  • 3- Kpss Tercih Robotu
  • 4- Lise Tercih Robotu

Lisans Programı Tercih Robotu: Üniversite sınavına girerek YGS veya LYS sınavlarının en az birisinden taban puanı geçen öğrenciler tarafından kullanılması uygun olan tercih robotudur. Bu tercih robotuna girdiğiniz türlerine göre puanlarınız neticesine her tür puandan nerelere yerleşebileceğinizi görebilir ve tercihlerinizi şekillendirebilirsiniz.

Önlisans Programı Tercih Robotu: Sınavsız olarak geçiş hakkı bulunanlar veya sınava girerek YGS puan türüyle yerleşmek isteyen adaylar için uygun olan tercih robotudur. YGS puanınıza göre yerleşebileceğiniz iki yıllık öğretim programlarını gösterir ve sizler için bunların analizini yapar.

Kpss Tercih Robotu: Kpss sınavından almış olduğunuz puan ile OSYM tarafından açıklanmış kadroları karşılaştırarak size bir tercih haritası hazırlamanızda yardımcı olur. Bölümünüz ile alakalı daha önce yapılmış olan taban yerleştirme puanlarına bu robot üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lise Tercih Robotu: Ortaöğrenimini bitirmiş öğrencilerin girmiş oldukları sınavlar neticesinde ortaya çıkan puanlar ile yerleşebilecekleri liseleri gösteren tercih robotudur.

Tercih Robotu Doğru Verileri Veriyor Mu?

Tercih robotu bir insanın yapabileceği muhtemel hataları yapmaz. Tercih robotu tamamen yazılan kodlar çerçevesinde hareket ettiğinden dolayı mevcut verileri analiz ederek sizlere en doğru sonucu çıkartır. Tercih robotunun veri tabanı ÖSYM verileriyle sürekli güncellenir, yani veri tabanına o yıl için geçerli olan bölümler ve geçmiş yıllardaki taban puanları, kpss kadroları eklenir ve güncellenir.

Dershane veya okulunuzda bulunan rehber hocalarınız insandır, doğal olarak hata yapabilirler. Sizler önceden tercih robotunu kullanıp daha sonra rehber hocanızın yanına giderseniz hata oranını minimalize etmiş olursunuz. Teknolojinin gelişmesiyle sanallaşan hayatımızda her durum için robotlar, yazılımlar üretilmektedir ve bizler teknoloji çağı insanları olarak bunlardan faydalanmalı ve gelişime daima açık olmalıyız.

Tercih robotunun saydığımız pek çok avantajı mevcuttur. Avantaj anlamında hata payı olmaması, insanlara istediklerini çok kısa bir sürede vermesi bunlardan bazılarıdır. Eskiden tercih kitapçıkları üzerinden saatlerce yapılan araştırmalar geride kaldı sizde tercih robotu kullanmalısınız.

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir