Sanat nedir? Sanat türleri

Sanat nedir?

Bir duygunun, tasarımın, güzelliğin vb. dışavurumunda, anlatımında kullanılan yöntemlerin tümüdür. Belli bir medeniyetin, belli bir dönemin anlayış ve beğeni ölçülerine göre oluşturulmuş anlatımdır.

Sanat nedir? Sanat türleri nelerdir?

Sanat nedir? Sanat türleri nelerdir?

Sanat yapıtları, insanın maddi ve manevi birçok ihtiyacını karşılar. Bunların bir bölümü göze, bir bölümü da kulağa seslenir. Bu sanat dallarından şiir, edebiyat, müzik kulağa; resim, fotoğraf, mimarf, heykel de göze hitap etmektedir. Bunlar arasında hem göze hem kulağa hitap eden sanatlarda vardır: tiyatro, opera, bale, sinema. Güzel sanatlar çeşitli biçimlerde tasnif edilebilir: mesela malzemesine göre: fonetik sanatlar plastik sanatlar; hitap ettiği duyu organına göre: görsel sanatlar, işitsel sanatlar; ait olduğu kültür/medeniyete göre: İslam sanatı, Batı sanatı; uygulama alanına göre: sahne sanatları. En yaygın sınıflandırma şudur:

İşitsel (Fonetik) Sanatlar: Sese ve söze biçim verir. Edebiyat, müzik, opera, tiyatro… Edebiyatın malzemesi dil, yani seslerden oluşan bir iletişim aracı olduğu için edebiyatı fonetik sanatlar içinde ele almak doğrudur.

Görsel (Plastik) Sanatlar: Maddeye biçim verir. Mimarf, resim, hat, minyatür, tezhip, kabartma, heykel, seramik.

Dramatik (Ritmik) Sanatlar: Harekete biçim verir. Dekor, ışık ve kostüm sanatın gücünü artırır. Tiyatro, sinema, bale, opera, dans.

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir