Procrastination – üşengeçlik hastalığı

Procrastination Türkçe karşılığı kaytarma / üşenme olan kelime. Genelde öğrencilerde görülür. Baş belası bir hastalıktır ve hayatımızı çoğu zaman olumsuz olarak etkiler. Bu hastalığın kısaca tanımı; yapmak istediğin bir şeyi istediğin halde yapmayıp sürekli ertelemektir. Mesela 3 gün sonra bir sunavınız vardır, çalışmak istiyorsunuzdur ancak bir türlü Facebook’tan çıkamazsınız, saçma sapan işlerle vaktinizi öldürürsünüz. Motivasyonunuz aşırı derecede kırıktır. Sürekli başka işlerle uğraşıp, çalışmak istediğiniz sınava çalışmayı sürekli ertelersiniz. Her saat başı başlayacağım dediğiniz işler sürekli yarına kalır.

Üşengeçlik

Üşengeçlik (procrastination)

Peki bu hastalığın çözümü var mıdır?

  • Bir işi sürekli ertelememelisiniz. Bir şeyi yapmak için fırsatınız varsa yapmalısınız ki bu bir refleks haline gelebilsin. Beyniniz size düşünmeyi değil hareket etmeyi emretmelidir. Eğer bir işi düşünerek ve erteleyerek sürekli mental bir efor sarfedersiniz o iş size gittikçe daha zor gelmeye başlayacak. Hatta depresyonun en büyük gizli nedenlerinden biri de bu hastalıktır.
  • Önce bir şeye küçük hedeflerle yapmalısınız. Mesela her gün 5 saat ders çalışmalıyım demek yerine bunu oluruna bırakın. 5 saati güne yayın, çalışmak istediğiniz an çalışmaya başlayın yani harekete geçin.
  • Bir işi her zaman zamanında yapın. İşleriniz için zaman belirlemeyin. Mesela ödeme tarihi geçmiş faturanızı şu gün öderim demek yerine gidin ve o faturayı ödeyin. Bu sizde otomatikleşmeli. Bir iş varsa zamanında yapın. Mükemmel olmasına gerek yok. Çöp atılacaksa çıkıp atın, yarın atarım demeyin.
  • Bir problemle karşılaştığınızda olay büyümeden halletmeye çalışın. Mesela kullanmadığınız bir odanın ampülü geçtiyse bu problemi düşünmek yerine gidin, ampul alın ve bozuk olan şeyi onarın. Sürekli erteleme sonucu daha değişik şeyler doğurabilir. Mesela o gün misafir gelebilmesi gibi, o odayı o gün kullanmak zorunda kalabilmeniz gibi. Üstte yazıldığı gibi, mental efor sarf etmeyin, sadece harekete geçin.
  • Uykuyu ve sabahları düzene sokmak lazım. Sabah uyanır uyanmaz hemen telefonu elinize alıp sosyal medyada fink atıyorsanız bu hareketten vazgeçin. Uyandıktan sonra insanı ihtiyaçlarınızı yerine getirdikten sonra güne başlayın. Kendinize zaman ayırın yani. Mesela sabah uyanıp duşunuzu alın, dişlerinizi fırçalayın ve kahvaltıya oturun. Bunlardan sonra gün sizin.

Üstte yazılan örnekler sizlere ufak örneklerdi. Bu ufak alıştırmalar ile bu hastalığı doğal bir şekilde yeneceksiniz. Ne kadar önemsiz bir olay olarak düşünülse bile hayatınıza büyük olumlu etkisi olacaktır. Kendinizi kontrol edebilme yeteneğiniz arttıkça daha mutlu hissedeceksiniz.

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir