Korsanların tek göz olma sebebi

Enteresan bir konu ile daha karşınızdayız. Korsanlar neden tek gözlerine bant takarlar? Tek gözlerini kaybettikleri için midir? Cevap hayır.

Hepimiz aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama ani bir şekilde geçtiğimizde, gözlerimizin karanlığa alışması için bir süre beklemişizdir. Bu yüzden korsan gemilerindeki kaptan korsanlar sürekli güverte – depo – kamara arasında gidip geldikleri için, gözün ışığa ve karanlığa hızlıca alışabilmesi için bu tek göz bandını kullanmaktadırlar.

Korsanlar neden göz bandı takarlar?

Korsanlar neden göz bandı takarlar?

Olayın mantığı ise bir hayli basit aslında. Bant ile kapatılan göz gün boyu karanlığa mazur kaldığı için karanlığa hazır bir biçimde bekliyor. Karanlığa alışma süresi yaşamadan karanlık ortama alışıyor. Tek gözü bant ile kapalı korsanlar güverteden depo gibi yerlere geçtiğinde (aydınlıktan karanlığa) geçtiğinde gözündeki bandı çıkarıp o gözlerini kullanıyorlar. Çünkü bu göz zaten karanlığa alışmış bir durumda bekliyor. Bu sayede ani ışık dğeişikliklerinde görme problemi yaşanmıyor.

Bu pek işe yaramayan bir olay olarak görünse de, savaş gibi dakikaların hatta saniyelerin önemli olduğu anlarda bu karanlığa alışmış göz çok işe yarıyor ve önem taşıyor.

Bu konuda araştırma yapılan ufak bir video;

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/Z-hMnPREi1w” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir