Knesis nedir, nasıl yapılır?

Knesisin yararları

Tüm eklemleri doğal açılarıyla hareket ettirerek bir saatte yakabileceğiniz kalorinin yüzde 30 daha fazlasını yakabilirsiniz. Sınırsız hareket özgürlüğüyle vücudunuzun birçok kas noktasını çalıştırabilirsiniz. Denge, kuvvet ve esneklik gibi özellikleri eş zamanlı olarak geliştirirsiniz. Psikolojik olarak rahatlama sağlar ve her seviye atlayışınızda kendinize güveninizi artırır. Menopoz öncesi, kasları güçlendirme özelliği sayesinde, daha az sıkıntılı bir menopoz dönemi geçirmeye yardımcı olur.

kinesis-stations

Kinesis, Amerikalıların geliştirdiği bir egzersiz türü. Aslında son derece eski bir yöntem. İlk olarak İtalyanlar tarafından keşfediliyor. Eski Yunanca’da hareket anlamına geliyor. Tüm dünyada bu kadar popüler olmasının nedeni tüm vücudu çalıştırıyor olması. Sadece bedeniniz değil, hareketleri yaparken konsantre olmanız da gerektiği için zihninizi de çalıştırıyor. Tam 300 farklı egzersiz yapılabiliyor. Kinesis bir mekanizma, ister spor salonunda isterseniz (Avrupa’da çok yaygın) evinize Kinesis stüdyosu kurarak çalışabilirsiniz. Alfa, beta, delta ve gama olarak adlandırılan modüllerin duvara monte edilmesiyle kinesis mekanizması oluşturuluyor. Ağırlık plakalarıyla hareket eden bu modüller, makara sistemiyle çalışıyor. Her bir modül, insan vücudunun farklı noktalarının değişik açılarla hareket etmesini sağlıyor.

1285_kinesisone_one_01_big

Bu sporu diğer egzersiz türlerinden ayıran çok önemli bir özellik var. Bacaklardan kollara, karından sırta kadar vücudun her uzvunu aynı anda çalıştırarak vücuda esneklik kazandırıyor. Tek bir noktaya odaklanılmadığı için vücut, orantılı olarak şekilleniyor. Biz de bu özel sporu Shore Club’ta deneyimledik. Chia tohumu nedir, yararları ve zararları nelerdir?

Kinesis: Açıkçası çok merak ettiğim ve denemeye can attığım bir spor türüydü. Hocamızdan edindiğim bilgiler doğrultusunda, Kinesis’te kasların ve eklemlerin en üst seviyede kullanıldığını öğrendim. Bu sayede zihin ve beden ilişkisi de kuruluyormuş. Ayrıca Kinesis, tüm eklemleri doğal açılarıyla hareket ettirdiğinden, normalde bir saatte yakabileceğiniz kalorinin yüzde 30 daha fazlasını yakmanızı sağladığı da ayrı bir faktör. Bu nedenle kısa sürede iyi sonuçlar elde etmek isteyen herkes kesinlikle Kinesis yapmalı. Dünyada yaklaşık 5 yıldır büyük ilgi gören bu egzersiz türünün aslında Yoga ile akraba olduğu vurgulanıyor. Dört ayrı Kinesis duvarında yaklaşık 300 farklı egzersiz yapılabilmesi de enteresan.

kinesis+wall+sample

Kinesis gerçekten çok cool bir spor. Çok özel ekipmanları var ve hareket özgürlüğü ile başka hiçbir spora benzemiyor. Çok kısa sürede istediğiniz vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz. Efor sarf etmeden diyemeyeceğim çünkü kinesis çok ciddi bir disiplin gerektiriyor. En çok da zihniniz için… Hareketlere konsantre olmalısınız. Ve böylece kaslarınızı normal bir spor yaparken hissettiğinizden daha çok hissediyorsunuz. Aletlerle yapıldığı için bir hareketi yaparken vücudunuzun her yeri çalışıyor. Yaz aylarına hazırlandığımız bu günlerde fitleşmek için kinesis ile tanışın derim.

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir