Karıncaların enteresan ölümleri

Aslında pek ilginç sayılmasa dahi sizleri gülümsetebilecek bir bilgidir.

Bir karınca öldüğünde diğer karıncalar o karıncanın öldüğünü hemen farketmezler. Ölen karınca sanki yaşıyormuş gibi davranırlar ya da görmezden gelirler. Bu üçüncü güne kadar devam eder. Üçüncü günün sonunda eğer ölen karınca yuvadaysa başka bir karınca onu yuvanın dışındaki çöplüğe kadar yuvarlar. Aslında karınca mezarlığı da denebilir. Altta görsel bulunuyor.

karinca mezarligi

Karınca çöplüğü ya da mezarlığı

Neden karınca öldüğünde hemen değil de üç gün sonra bu işlem yapılıyor? Çünkü karıncalar öldükten tam üç gün sonra oleik asit adı verilen bir yağ asidi salgılarlar ve bu salgıladıkları kimyasaların kokusu çürüyen karıncanın kokusudur. Diğer karıncalar bu kokuyu tanırlar ve ölen karınca yuvadan uzaklaştırılır.

İşin ilginç kısmı burada başlıyor.

Karıncalar oleik asit kokusuna çok hassastırlar. Ve bu kokuyu taşıyan herşey karıncalar için ölü bir karıncadır. Karınca uzmanı E. O. Wilson ömrünü karıncalara harcayan bir uzmandır. Günün birinde bu uzmanın aklına bir hinlik gelir. Karıncaların yuvalarına oleik aside bandırılmış kağıt parçaları atar ve gözlemlemeye başlar. Karıncalar bu kağıt parçalarını dışarı atarlar. Bu sefer Wilson olayı ileriye götürerek canlı bir karıncanın üzerine oleik asit damlatıp yuvaya bırakır. Yuvaya giren oleik asitli karıncayı gören arkadaşları “ölmüşsün gömenin yok” diyerek karıncayı hemen çöplüğe atarlar.

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir