Işık kirliliğinin nedenleri ve olumsuz etkileri

Ufak bir araştırma konusu olan ışık kirliliğinin nedenleri ve olumsuz etkileri konu başlığı için bilgi vermek istiyoruz. Biliyorsunuz, çevremizde birden fazla gereksiz aydınlatma bulunmakta. Gereksiz aydınlatma hemen hemen dünyanın her yerinde görülmektedir. Gereğinden büyük reklam panoları, boş sokaklar için yanan sokak lambalar gibi bir çok gereksiz aydınlatma ışık kirliliğine neden olmaktadır.

Işık kirliliğine sebep olan faktörler başlıca faktörler;

 • Sokak ve bahçe aydınlatmaları
 • Gereğinden büyük reklam panoları
 • Büyük binaların ve tesislerin dış cephe aydınlatmaları
 • Güvenlik amacıyla sürekli olan aydınlatmalar
 • Binalardan ve evlerimizden taşan ışıklar

Doğayı tehdit eden bütün gereksiz ışıklar ışık kirliliği oluşturmaktadır. Işık kirliliği hayatımızı olumsuz etkilemetedir. Ayrıca sadece insanların değil, hayvanların da hayatlarını olumsuz etkiler.

Işık kirliliği ve olumsuz etkileri

Işık kirliliği ve olumsuz etkileri

Göçmen kuşları bilirsiniz. Bu kuşlar yönlerini yıldızlara göre hesaplarlar ve öyle göç ederler. Ancak yüksek gökdelenler kuşların yolunu kaybetmesine neden olur.

Örneğin yeni dünyaya gelen caretta caretta kabplumbağaları, denizin yolunu bulabilmek için denize yansıyan mehtap ışıklarına doğru ilerlerler. Ancak şehir ışıkları fazla kirli olduğunda bu kaplumağalar denize değil şehire doğru ilerlediklerinde hayatta kalmaları bir hayli zorlaşır.

Bunlara da bak

2 Yorum

 1. 21 Şubat 2016

  […] işyerimizi uygun aydınlatma için hangimiz çaba sarf ediyoruz? Hiç birimiz. Ancak tasarruf ve ışık kirliliği gibi konulardan uzak kalmak maksadıyla bu konulara dikkat […]

 2. 24 Şubat 2016

  […] Işık kirliliği gibi çevremizde ses kirliliği de mevcuttur. Peki ses kirliliğinin çevre üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler nelerdir? Ses kirliliği çevremize ne tür zararlar verir? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir