İnsanların sıra bekleme psikolojisi

Sıra beklerken hemen hemen hepimiz sıkılırız. Bununla ilgili güzel ve ilginç bir hikaye paylaşmak istiyoruz.

Bir havaalanı, yolculardan gelen bavul bekleme süresine ilişkin çok fazla şikayet alır. Havaalanı bunun üzerine bavullar için daha fazla personel çalıştırmış. Bu taktik işe yaramış ancak gelen süre şikayetleri azalmamış.

Havaalanı yönetimi bu olaydan sonra daha fazla personel çalıştırmak yerine, zaman kazanmak amacıyla uçaktan bavul bekleme yerine kadar olan yürüme mesafesini arttırmış. Yolcular eskiye kıyasla daha fazla yol yürüyorlar ancak platforma geldiklerinde çok az bekliyorlarmış. Uçaktan bavul alma yerine kadar geçen süre artmış ancak bavuk ‘bekleme’ süresi azalmış. Bunun üzerine havaalanının aldığı süre şikayetleri neredeyse bitmiş.

Yani insanlara bir şeyle meşgul olduğu süre, bekleme süresine kıyasla daha az geliyor.

Sıra bekleme psikolojisine ilişkin daha fazla örnek aşağıda.

  • Dergi, sakız gibi ürünler marketlerde her zaman kasa yakınında bulunur.
  • Gökdelen gibi uzun ve asansör bekleme süresi fazla olan yerlerde asansörlerin yanında boy aynalarının bulunması.
  • Disneyland’da bekleme süreleri oyuncaklarda belirtilir. Bu süreler bilerek fazla yazılır. Ve belirtilen süreden önce oyuncağa bindiğinizde erken olursunuz.
  • Çok fazla sıra olabilen yerlerde (uçak check-in sırası, eğlence merkezlerinde bulunan sıralar vs.) sıra düz değil, yılan gibi kıvrımlı olur. Bu sayede bize daha çekilebilir ve az sıra varmış gibi gelir.

 

 

Bunlara da bak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir